Warsztaty Terapii Zajęciowej to miejsce, gdzie grupa osób o ograniczonej sprawności ruchowej lub intelektualnej, a często oboma rodzajami upośledzenia, poznaje nie tylko różne metody usprawniania , ale uczy się odpowiednich do swoich możliwości form działalności zawodowej. Osiągnięcie umiejętności wykonywania określonych czynności pozwoli tym ludziom w przyszłości podjąć pracę zarobkową bądź też w ramach zakładów pracy chronionej lub też pracować na stanowiskach przystosowanych do ich niepełnosprawności w różnych zakładach pracy. Możność podjęcia pracy jest dla osób o ograniczonej sprawności bardzoważnym czynnikiem integrującym ich ze społeczeństwem.
Warsztaty terapii zajęciowej zostały powołane na mocy ustawy z dnia 9 maja 1991 roku o zatrudnieniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Według tej ustawy są to zorganizowane stanowiska pracy umożliwiające prowadzenie rehabilitacji poprzez terapię zajęciową dla osób z upośledzeniem wykluczającym podjęcie pracy zarobkowej. Warsztat nie jest placówką samodzielną, ale posiada zdolności do czynności prawnej. Warsztaty mogą być organizowane przez fundacje, stowarzyszenia lub przez inne podmioty.
Główne cele warsztatów terapii to:
-
ogólne usprawnienie,
-
rozwijanie umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności życiowej
-
przygotowanie do życia w środowisku społecznym, czyli nabycie umiejętności komunikowania się, dokonywania samodzielnych wyborów, decydowania o swoich sprawach, lepszej kondycji psychicznej
-
rozwijanie zdolności i umiejętności za pomocą różnego typu technik terapii zajęciowej
-
rozwijanie sprawności psycho – ruchowej niezbędnej w pracy.
Do terapii zajęciowej mogą być zakwalifikowane osoby które ukończyły szesnasty rok życia, z upośledzeniem umysłowym, mające I lub II grupę inwalidzką i orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy. Osoby niepełnosprawne, przyjmowane do warsztatów po 1 stycznia 1998 roku muszą posiadać w swoim orzeczeniu wskazanie na uczestnictwo w warsztatach terapii zajęciowej. Zgłoszenie osób niepełnosprawnych przyjmuje i zatwierdza jednostka zamierzająca utworzyć warsztat lub jednostka prowadząca warsztat.
Terapię realizuje się na podstawie indywidualnego programu rehabilitacji uczestnika, który zawiera informacje na temat osoby niepełnosprawnej, planu terapii, działań skierowanych do uczestnika oraz osiągniętych celów.
W warsztacie uczestniczy rada programowa, która spotyka się nie rzadziej niż co trzy lata i dokonuje oceny realizacji indywidualnego programu rehabilitacji uczestnika.
Koszty działalności placówki pokrywane są przez PFRON ze środków samorządu terytorialnego lub z innych źródeł. Maksymalne dofinansowanie ze środków Funduszu kosztów działalności warsztatów terapii zajęciowej wynikających ze zwiększonej liczby uczestników wynosi:
-
w 2005/ 2006 – 100% kosztów
-
w 2007 – 95% kosztów
-
w 2008 – 90 % kosztów
-
w 2009 i latach następnych – 85% kosztów
Maksymalne dofinansowanie ze środków funduszu tworzenia warsztatów wynosi 70 % tych kosztów.
Warsztaty działają na podstawie:
-
Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zdrowotnej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 ze zm.)
-
Ustawa z dnia 21 stycznia 2005 roku zmieniająca ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i ustawę o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 63, poz. 422)
-
Rozporządzenie Ministra Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2004 roku w sprawie warsztatów terapii zajęciowej (Dz. U. Nr 63. 587)
Warsztat Terapii Zajęciowej ( WTZ ) Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim został powołany dekretem dnia 16 grudnia 2010 roku, a rozpoczął działalność dnia 29 grudnia 2010 roku. Jenostką, która utworzyła warsztat jest Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką pobytu dziennego przeznaczoną dla 35 osób niepełnosprawnych, uczestników z powiatu bielskiego. Warsztat zajmuje pomieszczenia o łącznej powierzchni 639,1 m 2. Pomieszczenia te zostały użyczone bezpłatnie na okres 10 lat przez Parafię Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim. Terapia zajęciowa w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej odbywa się w grupach pięcioosobowych w pracowniach terapeutycznych:
- Pracownia Gospodarstwa Domowego
- Pracownia Rękodzieła Artystycznego
- Pracownia Krawiecko – Hafciarska
- Pracownia Multimedialna
- Pracownia Doświadczenia Świata, Muzyki i Teatru
- Pracownia Florystyczna
- Pracownia Techniczna